Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde oluşturulan Çeviri, Aktarma ve Redaksiyon Koordinatörlüğü çalışmaları içerisinde aktarma alanında aynı dilde yazılmış bir metnin başka bir alfabeye aktarılmasıdır. ( Örneğin, Osmanlı Türkçesiyle yazılmış bir metnin Arap harflerinde Latin harflerine, Kiril harfleriyle yazılmış bir metnin Latin harflerine aktarılması). Aktarmayı gerçekleştirecek kişinin hem kaynak lehçeye hem de hedef lehçeye hakim olması gerekir. Aktarılacak olan metnin anlam bütünlüğünü koruyabilmek alıcı kitlesinin en doğru metne ulaşmalarını sağlayacak ve aktarılmış olan metnin kullanılacağı alanlara da doğru bilgiyi ulaştırmış olacaktır.  

Koordinatörlüğümüzün çalışmaları içerisinde aktarma alanında Kazak, Kırgız, Özbek, Çuvaş, Uygur, Türkmen, Gagauz, Kırım-Tatar, Azerbaycan Türkçesi gibi lehçelerden Türkiye Türkçesine, Osmanlı Türkçesi metinlerinin Arap harflerinden bugünkü alfabeye, Kiril harfli metinlerin Latin harflerine aktarılması gibi aktarma hizmetleri sunulmaktadır.

Aktarma Talep Formu

Aktarma Talep Formuna erişim için tıklayınız.

Ücretlendirme

Çeviri hizmetimizde özet 80TL., geniş özet 130 TL.’dir. Standart belgeler (diploma, pasaport, öğrenci belgeleri, kimlik, evlilik cüzdanı) için belirlenen taban fiyatımız 80 TL. olup, çeviri fiyatlarımız ilgili dile, işin niteliğine ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle birlikte dökümanlar kelime başı 50 kuruş olarak ücretlendirilmektedir. Aktarma ve redaksiyon hizmetinde belgeler incelendikten sonra dil, nitelik ve yazı yoğunluğuna göre ücretlendirme yapılabilmektedir.

Banka Hesap Numaramız

Ziraat Bankası Erzurum Şubesi   IBAN TR86 0001 0001 1284 2614 8150 01